«Χτίζοντας σχέσεις σεβασμού & αλληλεγγύης»

Στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Παλαμά και στην ΣΤ’ Δημοτικού πραγματοποιήθηκαν δύο ομαδοσυνεργατικές ψυχοεκπαιδευτικές δράσεις κατά τον μήνα Φεβρουάριο «Χτίζοντας σχέσεις σεβασμού & αλληλεγγύης», με στόχο την ευαισθητοποίηση της σχολικής τάξης σε θέματα σεβασμού και αλληλεγγύης. Η επιλογή του θέματος ήταν αποτέλεσμα διαλεκτικής διαδικασίας και ήταν κατά πλειοψηφία αίτημα των μαθητών. Οι μαθητές κλήθηκαν μέσω βιωματικών δραστηριοτήτων που περιλάμβαναν και τέχνη να αναστοχαστούν, να προτείνουν, να διαπραγματευθούν συναισθήματα γύρω από θέματα ισότητας, σεβασμού, ανθρωπισμού κ.α Η δράση πραγματοποιήθηκε από την ΕΔΥ του σχολείου (Κοινωνική Λειτουργό και Ψυχολόγο) με την πολύτιμη συμμετοχική παρατήρηση του δασκάλου της τάξης.