ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ (SELF TEST)

Από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr, η οποία αποτελεί ένα επιπλέον εργαλείο για την υγειονομική θωράκιση της δια ζώσης λειτουργίας των δημόσιων εκπαιδευτικών δομών. Χάρη στο edupass.gov.gr o Διευθυντής της σχολικής μονάδας θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να επιβεβαιώνει ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο πρόσωπα (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί/μέλη Ε.Ε.Π.-Ε.Β.Π., επισκέπτες), τα οποία πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία. Διαδικασία σύνδεσης στο EDUPASS Εισέρχεστε στην πλατφόρμα edupass.gov.gr κι έπειτα πατήστε στο πράσινο κουτάκι «Ξεκινήστε εδώ». Στη συνέχεια επιλέξτε την κουκίδα «πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής». Μετά επιλέγετε μία από τις ενέργειες που δίνει το σύστημα και συνδέεστε είτε με κωδικούς Taxisnet είτε με κωδικούς e-banking. Τέλος, συμπληρώνετε τα στοιχεία του σχολείου και του μαθητή, πατάτε «Υποβολή» και εκδίδεται η σχολική κάρτα. Οι μαθητές καλούνται να την επιδεικνύουν στον εκπαιδευτικό που βρίσκεται στο τμήμα την πρώτη ώρα. Να υπενθυμίσουμε ότι τα self test πραγματοποιούνται προ Τρίτης και Παρασκευής και η σχολική κάρτα επιδεικνύεται κάθε Τρίτη και Παρασκευή.