ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΥΛΗΔΕΣ ΠΑΡΕΑ, ΝΟΣΤΙΜΑ, ΥΓΙΕΙΝΑ ΚΙ ΩΡΑΙΑ!

Τη φετινή σχολική χρονιά οι μαθητές των Δ΄και Ε΄τάξεων του σχολείου μας λαμβάνουν μέρος σε eTwinning έργο σε εθνικό επίπεδο με τίτλο: “Με τους διατροφούληδες παρέα, νόστιμα, υγιεινά κι ωραία”. Το σχολείο μας με το Δημοτικό Σχολείο Αργυροπουλίου Λάρισας είναι ιδρυτές του έργου. Στο έργο συμμετέχουν οι ακόλουθοι εκπαιδευτικοί του σχολείου, Βασιλοπούλου Δήμητρα, Ιωαννίδης Παναγιώτης, Καρρά Δέσποινα, Μαγαλιού Σταυρούλα, Ξένου Αλεξία υπό την καθοδήγηση του διευθυντή Χρήστου Κατή. Στο έργο συμμετέχουν πολλά σχολεία ανά την Ελλάδα και 25 εκπαιδευτικοί. Το έργο έχει σχέση με τη διατροφή και θέλει οι μαθητές να αντιληφθούν τον σημαντικό ρόλο που κατέχει ο υγιεινός τρόπος ζωής μέσα από τις υγιεινές τροφές στη ζωή του ανθρώπου. Στόχος μας είναι οι μαθητές να αναγνωρίσουν τις υγιεινές από τις ανθυγιεινές τροφές και να παρουσιάσουν ποιες είναι οι κατάλληλες για τον οργανισμό του ανθρώπου. Μέσα από το έργο οι μαθητές καλούνται να υιοθετήσουν έναν υγιεινό τρόπο ζωής, επιλέγοντας στη διατροφή τους υγιεινές τροφές. Το έργο είναι αποτέλεσμα της ενασχόλησης με το μάθημα των εργαστηρίων δεξιοτήτων και την αντίστοιχη θεματική ενότητα.